Пт. Май 17th, 2024
    Аденома простати. Коментарі фахівця

    Стосовно аденоми простати відповідає та пояснює Люлька Дмитро Іванович, лікар-уролог, андролог, хірург вищої категорії клініки «JMC». Докладніше про фахівця на сайті клініки: https://jmc.org.ua/.

    Що таке аденома передміхурової залози?

    Аденома, або гіперплазія, передміхурової залози — це збільшення залози в розмірах. З періоду статевого дозрівання чоловіка передміхурова залоза виділяє секрет, який входить до складу сперми. Клітини передміхурової залози під дією чоловічого гормону тестостерону діляться, їх стає більше, і залоза збільшується в розмірах.

    Можна сказати, що аденома передміхурової залози — це розплата чоловіка за ті якості, якими його наділяє тестостерон: фізичну силу і мужність. Передміхурова залоза (простата) розташовується по ходу сечовипускального каналу, тому в разі її збільшення виникають утруднення сечовипускання. Сеча застоюється в сечовому міхурі. Це спричиняє інфекції та каменеутворення.

    Коли й у кого вона може з’явитися?

    Кожен чоловік рано чи пізно зіткнеться з проблемою збільшення передміхурової залози. У середньому симптоми аденоми простати з’являються після 50 років. Ризик, що у чоловіка цього віку виникне аденома простати, є навіть за відсутності скарг. Раннє обстеження та завчасне лікування допоможуть уникнути важких наслідків та операцій на передміхуровій залозі.

    Як зрозуміти, що в мене аденома передміхурової залози?

    Збільшення передміхурової залози порушує процес сечовипускання. Похід до туалету стає справжньою мукою: млявий струмінь вимагає витрачати більше часу і докладати зусиль. Навіть після кількох хвилин старань здається, що сечовий міхур повний, з’являється новий позив. Якщо з утрудненням сечовипускання і млявим струменем багато чоловіків миряться, то часті нічні позиви (понад 2-3 рази за ніч) заважають нормальному життю.

    Які обстеження мені потрібно пройти насамперед?

    Схеми лікування аденоми простати різняться залежно від об’єму залози, віку чоловіка і рівня простат-специфічного антигену (ПСА), який в організмі міститься тільки в передміхуровій залозі. Визначення рівня ПСА використовують для діагностики раку простати, і саме результати цього обстеження лікар насамперед візьме до уваги.

    Крім того, під час обстеження чоловіка уролог має зібрати інформацію про об’єм передміхурової залози. Досвідчений лікар здатен визначити збільшення простати, промацавши її пальцем через пряму кишку.

    Точний об’єм залози та об’єм залишкової сечі вимірюється методом УЗД. Обсяг залози понад 30 куб. см вважається збільшенням. Норма залишкової сечі має бути не більше 50 мл.

    Перед відвідуванням уролога чоловік, старший за 40 років, має здати аналіз крові на ПСА. Якщо чоловік не здавав цей аналіз, уролог призначає його і пояснює, як правильно підготуватися до здачі крові на ПСА. Після отримання результату чоловік приходить на повторну консультацію. Уролог аналізує отриману інформацію і рекомендує лікування або дообстеження.

    Чому так важливо розуміти значення ПСА?

    Простат-специфічний антиген застосовується в діагностиці раку передміхурової залози. Нормальний рівень ПСА до 4,0 нг/мл, проте його підвищення не завжди свідчить про те, що у чоловіка рак простати. Маючи дані щодо ПСА, УЗД і віку чоловіка, уролог індивідуально оцінює ризик раку передміхурової залози та ухвалює рішення про подальшу тактику.

    Бувають випадки підвищення ПСА в разі неправильної підготовки до здачі крові або запалення в передміхуровій залозі. У такому разі потрібна повторна здача аналізу після правильної підготовки та лікування.

    Перед здачею крові на ПСА протягом 7 днів не можна бувати в сауні та приймати гарячу ванну, також протягом тижня рекомендується статева стриманість, не можна проходити пальцеве дослідження передміхурової залози.

    Часто ПСА відстежується в динаміці, тобто чоловік здає аналіз кожні півроку. Якщо відзначається приріст ПСА, чоловік додатково обстежується, щоб виключити рак простати.

    Що мені тепер допоможе?

    Уповільнити збільшення простати можна лікарським шляхом. Але таблетки допомагають тільки на початковій стадії захворювання. За запущеної стадії ліки працюють лише тимчасово або зовсім неефективні.

    Для лікування гіперплазії передміхурової залози найчастіше призначають препарати з групи: альфа-адреноблокаторів і блокаторів 5-альфа-редуктази.

    Альфа-адреноблокатори розслаблюють гладку мускулатуру сечовипускального каналу і полегшують симптоми аденоми. На ріст передміхурової залози вони не впливають. Здебільшого альфа-адреноблокатори застосовуються для тимчасового поліпшення сечовипускання під час підготовки пацієнта до операції.

    Уповільнюють ріст передміхурової залози інгібітори 5-альфа-редуктази. Прийом цих препаратів усуває стимулюючу дію тестостерону на передміхурову залозу. Лікування інгібіторами 5-альфа-редуктази має сенс для уповільнення росту простати в майбутньому.

    Препарати з обох груп необхідно приймати тривалий час. У лікарської терапії гіперплазії передміхурової залози є побічні ефекти, які обмежують її застосування.

    Як можна вилікувати аденому передміхурової залози?

    Незважаючи на можливості лікарської терапії, більшість чоловіків вдаються до хірургічного лікування. Раніше аденому передміхурової залози видаляли відкритим шляхом. Сучасні ендоскопічні методи лікування дають змогу позбавити чоловіка аденоми без єдиного розрізу.

    Аденома практично будь-якого розміру видаляється через сечовипускальний канал — трансуретрально електрохірургічними або лазерними інструментами. Це може бути трансуретральна електрорезекція (ТУР), або трансуретральна енуклеація чи вапоризація.

    Вибір оперативної методики залежить від об’єму передміхурової залози.

    Під час трансуретральної резекції електрохірургічними інструментами подрібнюють передміхурову залозу і вимивають фрагменти назовні по робочому каналу ендоскопа. Під час вапоризації тканину залози подрібнюють лазером і вимивають рідиною. Точність лазерної вапоризації вища за ТУР, однак і сама операція займає довше часу.

    Енуклеація передміхурової залози передбачає видалення аденоми великими частинами. При комбінуванні методик і проведенні вапоенуклеації аденома передміхурової залози видаляється цілком. Навіть за великих обсягів простати така технологія дає змогу скоротити час перебування в стаціонарі. Видалення залози єдиним блоком зменшує крововтрату під час операції. Одразу після операції сеча виводиться через уретральний катетер, але новітні технології дають змогу скоротити цей час лише до 2 днів, після закінчення яких катетер можна видалити.

    Які можуть бути ускладнення?

    Як після будь-якої хірургічної операції, після втручань на передміхуровій залозі можуть розвиватися ускладнення. Серед них кровотечі, алергічні реакції або запалення. Утім, під час проведення операції досвідченими хірургами вони розвиваються нечасто — лише в 1-2%. У тому ж разі, якщо ускладнення все-таки виникли, пацієнту доведеться затриматися в стаціонарі на кілька днів.

    От admin